1. KD – FILMSKA VZGOJA (6.–9. RAZRED): BELLA IN SEBASTIJAN ali KAKO MOČNA JE VEZ MED ČLOVEKOM IN PSOM

1. kulturni dan je v tem šolskem letu bil namenjen filmski vzgoji. 18. septembra so si učenci od 6. do 9. razreda pripravili razredni kino in si ogledali film Bella in Sebastijan, ki pripoveduje brezčasno zgodbo o prijateljstvu med dečkom in psom. Poleg zaupanja in velikega prijateljstva med Sebastijanom in Belo pa film prinaša tudi druge teme, o katerih so učenci spregovorili znotraj oddelčnih skupnosti. To so življenje v gorah, odnos do narave in živali, (ne)iskrenost, solidarnost in pomoč drugim ter čas 2. svetovne vojne. Film je na učence naredil vtis, kar so izrazili skozi poustvarjanje. Delček tega je predstavljeno na šolskih panojih, ki so jih pripravili učenci novinarskega krožka.

In kaj so se učenci ob filmu naučili?

• Da moraš biti prijazen do živali in bodo tudi one do tebe.
  • Kako samostojni so bili otroci med 2. svetovno vojno.
  • Da je tudi v težkih trenutkih potrebno ostati močan in vztrajen.
  • Da se moramo žrtvovati za nekaj, kar imamo radi.
  • Da je bilo v 2. svetovni vojni manj svobode in več trpljenja.
  • Da so psi pametni in prijazni.
  • Takšen odnos, kot ga imaš do živali, bodo tudi živali imele do tebe.